Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, с. Вербівка
Оратівський район, Вінницька область
Освітній портал оратівського району Підписатися на новини
22 Вересня 2018 р

Історія села Вербівка

На березі річки Роськи, яка є притокою Росі, розкинулось невелике село, навкруги обсаджене вербами. Волею пана-кріпосника частина людей з села Скали була переселена в це необжите місце.

Пан володів уже кількома селами та угіддями навколо них, а тут ще одне село народилося. Стали називати його Виселком у вербах, а потім вже й Вербівкою. Вербівкою тому, що по обидва береги Роськи зеленіють розкішні густі та високі верби.

В книзі «Сказание о населенных местностях Киевской губернии…» виданій в 1864 році в друкарні Києво-Печерської лаври і складеній Л.Похилевичем, записано, що Вербівка була продовженням села Скали.

Сувчинський купив маєток у Вербівці за 40 тисяч карбованців. Новий пан мав маєтки і в інших селах, та сам постійно проживав в Петербурзі.

Не сподобався йому одноповерховий будинок, вкритий соломою. Заходився він нові будівлі будувати. І виріс невдовзі двоповерховий цегляний палац, вкритий жерстю. Будували палац селяни, які попередньо відкрили цегельню, різали ліс, носили цеглу. Всю роботу виконували вручну.

Біля панського будинку розбили розкішний парк з гарними алеями і доріжками, посипаними червоним піском та обсадженими декоративними кущами і квітами. Все це було обгороджено тином, і горе було тій дитині, яку застали біля огорожі.

В 1861 році було скасовано кріпацтво, але життя селян не покращало.

Сам Сувчинський свою економію здавав в оренду. Були різні орендатори: Подгаєвський, Твардовський, Левицький – але всі вони знущалися над народом.

Революція 1905 року викликала заворушення і у Вербівці. Селяни залишили роботу і вимагали від орендатора збільшення платні. Організував страйк у Вербівці і Скалі Захар Кулинич, житель села Скали, який працював до цього на заводах Одеси і Петербурга. Революційні виступи у Вербівці були придушені царськими військами.

Історія школи

Важко жилось селянам до Великої Жовтневої соціалістичної революції, але надія на покращення умов життя зростала кожним днем.

Люди і в той час намагалися навчати своїх дітей грамоти і наймали вчителя (який здебільшого був дяком) за свої власні гроші та годували по черзі, як пастуха.

Навчання в школі починалося лише тоді, коли випадав перший сніг, і закінчувалось, коли він танув.

Лютневу революцію 1917 року селяни зустріли з радістю. Скинули царя, панів, почалося розбирання панського майна.

Терпіли поневіряння селяни і в роки окупації України німецькими кайзерівськими військами та білополяками. Мрія селян дати своїм дітям освіту визрівала століттями. З перших днів розгрому панського маєтку волею всього села рятувався панський будинок та зберігся для школи. Озброєна і неозброєна охорона протягом тривожного часу день і ніч охороняла будинок. Мрія здійснилася. Уже більше вісімдесяти років у цьому будинку навчаються діти.

З 1928-1929 навчального року 1 клас розпочав навчання в колишньому панському маєтку. Першим вчителем і завідуючим школою був Кващук Гурій Феодосійович. В школі навчалося до 40 учнів різних вікових категорій. Ввечері працювала школа з ліквідації неписемності.

В 1930-1932 роках завідуючим школою був Крикун. А в 1932-1933 роках відкрився 5 клас, в якому навчалися діти з с. Скали та с. Попівки. Директором школи був Солодюк П.Ф., а також працювали учителі Солодюк Г.Ф. – вчитель математики, Гаврищук М.Т. – учитель української мови, Шереметко С.Д. – учитель біології, історії, Олена Іванівна, Мандюров Сергій – вчителі початкових класів.

Перший випуск семирічної школи був зроблений у 1934-1935 н.р. До 1940 р. директором школи працював Солодюк П.Ф. В 1940-1941 н.р. посаду директора школи займала Солодюк Ганна Філімонівна. В школі навчалося більше 200 учнів. В період великої вітчизняної війни навчання в школі припинилося.

Навчання поновилося з 1944-1945 н.р. Солодюк Г.Ф. працювала директором школи з невеликими перервами до 1974 року.

З 1986 по 2011 н.р. директором школи був Девдюк М.М.

В усі часи школа об’єднувала сільську молодь, жителів села. В школі проводились різноманітні свята, предметні тижні, організовувалось дозвілля учнів. Ці традиції підтримуються і в наш час.

Логін: *

Пароль: *